166 stacji ładowania powstanie przy Polskich drogach

W ramach rozporządzenia dotyczącego wdrożenia infrastruktury paliw alternatywnych AFIR (o którym pisaliśmy już w poprzednim wpisie), do 2030 roku w Polsce mają powstać nowe stacje ładowania o dużej mocy co 60 km dla pojazdów osobowych i co 120 km dla pojazdów ciężarowych. Do tego celu wybrano 166 lokalizacji.

Czym jest AFIR?

W ramach przypomnienia, AFIR (Alternative Fuels Infrastructure Regulation) jest unijnym rozporządzeniem, które nakazuje wszystkim państwom członkowskim Unii Europejskiej zapewnienie odpowiedniej infrastruktury ładowania przy głównych drogach. Rozporządzenie to jest częścią pakietu Fit for 55, opracowywanym przez unijne instytucje. Misją tego pakietu jest wcielenie w życie polityki klimatycznej Unii Europejskiej. Rozporządzenie AFIR weszło w życie 14 kwietnia tego roku. 

166 stacji ładowania przy głównych polskich trasach

Ministerstwo Klimatu i Środowiska, we współpracy Ministerstwa Infrastruktury, GDDKiA, Operatorów Sieci Dystrybucyjnych, Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych oraz innymi podmiotami, przedstawiło na koniec 2023 roku plany dotyczące 166 lokalizacji stacji ładowania oraz stacji tankowania wodoru, zlokalizowanych w 37 punktach miejskich. Proponowane rozmieszczenie infrastruktury uwzględnia różne rodzaje pojazdów, od samochodów osobowych po ciężarówki.

Zgodnie z dokumentem Ministerstwa:

  • 38 lokalizacji jeszcze nie jest dostępnych lub znajduje się w fazie budowy,
  • 45 lokalizacji są zarządzane przez podmioty prywatne, takie jak koncesjonariusze,
  • 83 lokalizacje to Miejsca Obsługi Podróżnych, które zostały już wynajęte przez firmy paliwowe oraz operatorów stacji ładowania.

Jeśli chodzi o infrastrukturę wodorową, do końca 2030 roku w każdym dużym mieście powinna zostać uruchomiona co najmniej jedna stacja tankowania wodoru. Ministerstwo wskazało 37 lokalizacji, gdzie takie stacje powinny być dostępne, zachowując maksymalną odległość między nimi na poziomie 200 km.

Gdzie jesteśmy obecnie?

W Polskiej sieci dróg szybkiego ruchu obecnie jest 91 stacji ładowania dla samochodów osobowych zlokalizowanych na 87 MOP. Ultraszybkie stacje ładowania o mocy 350kW znajdują się tylko w 8 lokalizacjach. W żadnym z tych miejsc nie ma ładowarek dedykowanych dla pojazdów ciężarowych oraz stacji tankowania wodorem.

Przedsiębiorcy przewodzą rozwojowi elektromobilności w Polsce

Główną rolę w rozwoju rynku pojazdów elektrycznych w naszym kraju grają średnie i duże firmy. W jednym z poprzednich wpisów informowaliśmy, że to na przedsiębiorstwa zarządzające flotami przypada prawie 90% pojazdów elektrycznych na naszym rynku. Ponadto, do 2025 roku każdy parking przy budynku niemiekszalnym mający 20 miejsc lub więcej jest zobowiązany posiadać przynajmniej jedną stację ładowania. Infrastruktura musi natomiast umożliwić rozbudowę sieci stacji ładowania w stosunku 1:5 miejsc parkingowych. Dotyczy to więc firm z własnymi biurami, magazynami, zakładami produkcyjnymi itp. Już teraz każdy przedsiębiorca może postawić stację ładowania przy swoim obiekcie. Wystarczy wypełnić formularz i skontaktować się z nami! Zapraszamy również do naszej grupy na facebooku!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top