Rozwój elektromobilności w Polsce – wzrost sprzedaży pojazdów z napędem elektrycznym

Elektromobilność święci coraz większe sukcesy w naszym kraju. W ostatnich latach Polska dołączyła do globalnego trendu ekologicznej rewolucji w motoryzacji poprzez dynamiczny wzrost sprzedaży pojazdów elektrycznych. Od kilku lat Polska przeżywa prawdziwą transformację w sposobie, w jaki ludzie patrzą na mobilność oraz jej wpływ na środowisko. Coraz większa świadomość ekologiczna, rosnące wsparcie rządu i postęp technologiczny to kluczowe czynniki napędzające ten fenomenalny wzrost.

Ile samochodów elektrycznych obecnie jeździ po Polskich drogach?

Według najnowszych dostępnych informacji, na koniec czerwca 2023 roku w Polsce była zarejestrowana liczba 80 232 samochodów osobowych o napędzie elektrycznym lub hybrydowym typu plug-in. Spośród tego zestawienia, 40 780 stanowiły czysto elektryczne pojazdy, podczas gdy 39 452 to hybrydy plug-in. To oznacza, że w okresie od początku roku do czerwca wzrosła ich liczba o 17 731, co daje imponujący wzrost o 49% w porównaniu z analogicznym okresem w 2022 roku.

Również warto zaznaczyć, że aktualnie po polskich drogach porusza się 4459 elektrycznych samochodów dostawczych i ciężarowych, a także 17 888 elektrycznych motocykli i motorowerów. Co więcej, w kraju funkcjonuje 906 elektrycznych autobusów.

Z równym tempem, wraz ze wzrostem liczby pojazdów elektrycznych, rośnie także dostępność punktów ładowania. Na koniec pierwszej połowy 2023 roku, w Polsce było już aktywnych 2885 ogólnodostępnych stacji ładowania, co stanowiło łącznie 5709 punktów ładowania. Spośród nich, aż 69% to wolne ładowarki prądu zmiennego o mocy mniejszej lub równej 22 kW, natomiast 31% to szybkie ładowarki prądu stałego. Tylko w samym czerwcu 2023 roku uruchomiono 49 nowych stacji ładowania, co stanowiło łącznie 112 punktów.

Powyższe dane zawdzięczamy Polskiemu stowarzyszeniu Paliw Alternatywnych oraz Polskiemu Związkowi Przemysłu Motoryzacyjnego, które wspólnie realizują projekt „Licznik elektromobilności”

Przełom w elektromobilności w Polsce

Rok 2021 był przełomowy dla polskiego rynku samochodów elektrycznych. Według danych dostępnych na stronie Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych i Odnawialnych (PSPA), w 2021 roku zarejestrowano ponad 10 000 pojazdów elektrycznych w Polsce, co stanowiło wzrost o ponad 150% w porównaniu z rokiem poprzednim. To wspaniałe osiągnięcie jest wynikiem rosnącej świadomości społecznej na temat zmian klimatycznych oraz korzyści płynących z korzystania z pojazdów elektrycznych, takich jak mniejszy wpływ na jakość powietrza oraz obniżone koszty eksploatacji.

elektromobilność

Wsparcie rządu i infrastruktura ładowania

Jednym z głównych czynników przyspieszających adaptację pojazdów elektrycznych w naszym kraju jest aktywne wsparcie rządu polskiego. Wprowadzone zostały różnorodne zachęty finansowe, takie jak premie dla kupujących pojazdy elektryczne, zwolnienia z opłat rejestracyjnych oraz ulgi podatkowe. Najpopularniejszym tego typu programem jest „Mój elektryk”, będący rządowym dofinansowaniem na zakup pojazdu elektrycznego. Ponadto, rozbudowa infrastruktury ładowania odegrała kluczową rolę w przekonaniu kierowców do zmiany tradycyjnych pojazdów na elektryczne. Liczba publicznych stacji ładowania w Polsce znacząco wzrosła, umożliwiając łatwiejsze i wygodniejsze korzystanie z pojazdów elektrycznych. Trend ten ma wyraźną tendencję wzrostową, co jasno sugeruje, że już teraz możemy się spodziewać stale zwiększającej się liczby stacji ładowania. Obecnie na polskim rynku jest już dostępnych kilka modeli stacji ładowania, w tym produkowana w Polsce stacja ładowania Ecowatt Solar

Coraz chętniej wybieramy pojazdy elektryczne

W 2022 roku trend wzrostu sprzedaży pojazdów elektrycznych w Polsce nie tylko się utrzymał, ale nawet przyspieszył. Według danych wstępnych z pierwszych trzech kwartałów 2022 roku, liczba rejestracji pojazdów elektrycznych wzrosła o kolejne 50%, osiągając imponującą liczbę. Producenci samochodów kontynuują inwestowanie w technologie elektryczne i rozwijanie swoich ofert, co napawa optymizmem na przyszłość.

Biorąc pod uwagę te obiecujące tendencje, prognozy na 2023 rok są jeszcze bardziej entuzjastyczne. Oczekuje się, że Polska nadal będzie świadkiem wzrostu liczby rejestracji pojazdów elektrycznych. Rozbudowa infrastruktury ładowania, nowe modele pojazdów o lepszej wydajności oraz dalsze działania rządu na rzecz promocji elektromobilności będą nadal napędzać ten zielony ruch.

Elektromobilność – jak wygląda jej przyszłość w Polsce?

W najnowszym raporcie PSPA „Polish EV Outlook 2023” pada stwierdzenie, że do 2030 roku liczba nowo rejestrowanych w Polsce samochodów osobowych i dostawczych całkowicie elektrycznych wyniesie prawie 170 tys. sztuk. To 10-krotność wyniku w 2022, który PSPA w poprzednim raporcie przewidziało niemalże ze 100% dokładnością.

Ponadto, Polska znajduje się obecnie w czołówce państw Unii Europejskiej z największą dynamiką sprzedaży samochodów elektrycznych, gdzie wzrost liczby zarejestrowanych pojazdów BEV wzrósł w 2022 aż o 130% w stosunku do roku poprzedzającego.

Elektromobilność zmienia nas na lepsze

Elektromobilność w Polsce doświadczyła przełomu w ostatnich latach. Dynamicznie wzrosła sprzedaż pojazdów elektrycznych. Wzrost świadomości ekologicznej, wsparcie rządu i postęp technologiczny to kluczowe elementy tego pozytywnego trendu. Polska wkroczyła w erę elektromobilności. Zmienia to nie tylko sposób, w jaki poruszamy się po drogach, ale także przyczyniając się do ochrony środowiska i poprawy jakości powietrza. Oczekuje się, że te zmiany będą się rozwijać w nadchodzących latach, prowadząc Polskę ku bardziej zrównoważonej przyszłości.

Zapraszamy do naszej społeczności na facebooku!

Scroll to Top