NFOŚiGW zapowiada zastrzyk funduszy na elektromobilność

Minister ds. klimatu i środowiska, Paulina Henning-Kloska, na konferencji prasowej z 20 lutego, ogłosiła zmiany i nowości w programach realizowanych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jakie zmiany możemy spodziewać się w obszarze elektromobilności? Dla kogo przeznaczone są nowe systemy wsparcia?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiada wprowadzenie dwóch nowych programów związanych z elektromobilnością, które będą miały do dyspozycji 3 miliardy złotych. Programy te skierowane są głównie do przedsiębiorców, którzy chcą uczestniczyć w procesie dekarbonizacji transportu oraz sektora transportu ciężkiego.

Kategorie N2 i N3 ze wsparciem dla zakupu lub leasingu

Kategoria N2 i N3 obejmuje pojazdy samochodowe z co najmniej czterema kołami, przeznaczone do przewozu ładunków i posiadające masą całkowitą powyżej 3,5 tony. Program wsparcia będzie zawierał dofinansowanie zakupu lub leasingu pojazdów tego typu, które są zeroemisyjne. W przypadku leasingu, wsparcie będzie w formie dopłaty do opłaty wstępnej. Program ma na celu przyspieszenie procesu odejścia od użycia wysokoemisyjnych paliw kopalnych w transporcie i został przeznaczony dla przedsiębiorców. Ministerstwo planuje na ten cel wydać 1 miliard złotych, a program będzie realizowany przez najbliższe 5 lat, do 2029 roku.

Stacje ładowania dla transportu ciężkiego

Oprócz wsparcia dla zakupu dostawczych pojazdów zeroemisyjnych, Ministerstwo zapowiada także inwestycje w rozbudowę infrastruktury towarzyszącej, szczególnie w stacje ładowania dla transportu ciężkiego. Pojazdy ciężarowe o zerowej emisji otrzymają dofinansowanie na budowę infrastruktury ładowania, która znajdować się będzie przy centrach logistycznych, terminalach intermodalnych oraz wzdłuż Transeuropejskich Tras Transportowych TEN-T. Zwiększenie dostępności stacji ładowania ogólnodostępnych ma przyczynić się do poprawy jakości powietrza poprzez zmniejszenie emisji dwutlenku węgla i tlenków azotu. Planowany do realizacji do 2029 roku, program ten ma budżet w wysokości 2 miliardów złotych.

Przypominamy, że to nie pierwsza inwestycja w rozwój infrastruktury stacji ładowania. Do 2025 roku każdy parking z co najmniej 20 miejscami będzie musiał być zaopatrzony w minimum jedną stację ładowania. Przedsiębiorcom więc zostało niewiele czasu,by przygotować się na nadchodzący rok. Jeśli jeszcze nie ma stacji ładowania na Twoim parkingu, zapraszamy do zapoznania się z ofertą dwustanowiskowych stacji ładowania Ecowatt Solar. Szczegóły dostępne są TUTAJ.

Inne inicjatywy Ministerstwa

Wszystkie ogłoszone dzisiaj programy mają łączny budżet wynoszący 7 miliardów złotych. Ministerstwo złożyło wnioski o te fundusze do Europejskiego Banku Inwestycyjnego i obecnie oczekuje na ich zatwierdzenie. Minister Henning-Kloska liczy na to, że środki te będą mogły być udostępnione obywatelom jeszcze w pierwszym kwartale tego roku.

Oprócz wsparcia dla przemysłu i przedsiębiorców w zakresie rozbudowy floty pojazdów bezemisyjnych, Ministerstwo dzisiaj zapowiedziało także inne programy. Wśród nich znajduje się dofinansowanie dla wysokosprawnej kogeneracji w przemyśle, zwiększenie budżetu w programie Energia dla wsi oraz potwierdzenie wsparcia dla małych elektrowni wiatrowych i magazynów energii.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top